tło

FUNDACJA UNDERGROUND

START

O NAS

PROJEKTY

AKTUALNOŚCI

MISJA

I WARTOŚCI

WŁĄCZ SIĘ

DO

POBRANIA

RELACJE

\W MEDIACH

KONTAKT

Człowiek, społeczność, społeczeństwo, Naród

FUNDACJA UNDERGROUND

Człowiek, społeczność, społeczeństwo, Naród

Jesteś tutaj:   START   >   PROJEKTY   >   LEKCJA HISTORII I SZTUKI Z JACKIEM KACZMARSKIM

Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2016/2017

"Limeryki o narodach"

kwiecień 2017 - wrzesień 2017, woj. Małopolskie

   Ostatnia, trzecia edycja "Lekcji historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim" różniła się od poprzednich tematyką - projekt poświęcony został "Limerykom o narodach", a co za tym idzie, w warstwie historycznej - konfliktom międzynarodowym, zaś w warstwie artystycznej - limerykowi, jako gatunkowi literackiemu. Wzorem roku ubiegłego, adresatami byli uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Za Patronat Honorowy dziękujemy Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty, natomiast za Partnerstwo: Powiatowi Wielickiemu, Miastu Kraków, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszeniu NZS 1980 i Wydawnictwu Scriptum.

Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2015/2016

Ekfrazy

styczeń 2016 - sierpień 2016, woj. Małopolskie

Druga edycja projektu skierowana była do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Poza konkursem, przeprowadzonym w dwóch grupach wiekowych, złożył się na nią także cykl konferencji, składających się z: wykładów, prezentacji multimedialnych, warsztatów literackich, spotkań autorskich i koncertów. Kolejne pokolenie młodzieży zapoznało się i zmierzyło z szerokim tematem ekfraz Jacka Kaczmarskiego oraz polskiego i europejskiego malarstwa historycznego, z których czerpał poeta. Patronat objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Małopolski, Prezydent Miasta Krakowa, Prezydent Miasta Tarnowa, Oddział IPN w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Wydział Polonistyki UJ.

czytaj dalej >>

   Pierwsza edycja "Lekcji historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim" objęła dwuetapowy konkurs humanistyczny dla młodzieży gimnazjalnej z terenu Małopolski. Zadaniem uczniów było napisanie i zaprezentowanie pracy nt. jednej z ekfraz Jacka Kaczmarskiego oraz nt. dzieła malarskiego i wydarzeń lub postaci historycznych, będących dla niej inspiracją. Konkurs został objęty honorowym patronatem Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W uroczystej gali rozdania nagród wziął udział Małopolski Kurator Oświaty, pan Aleksander Palczewski.

czytaj dalej >>

 

 

   Projekt "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim" towarzyszy fundacji od początku jej funkcjonowania, rozrastając się z roku na rok. Ostatnia, 3. edycja, złożona była z cyklu wykładów, warsztatów i koncertów dla uczniów gimnazjów i szkół średnich oraz z dwuetapowego konkursu, obejmującego Małopolskę, skierowanego do uczestników indywidualnych. Serdecznie dziękujemy za współpracę Powiatowi Wielickiemu a także Opiekunom naukowym i Uczniom, którzy mieli odwagę wyruszyć w podróż po świecie historii i sztuki po śladach, które w swojej twórczości pozostawił Jacek Kaczmarski. Projektowi od pierwszej edycji towarzyszyły: Kuratorium Oświaty w Krakowie i Stowarzyszenie NZS 1980.

Aktualna, 4. edycja, adresowana do uczniów szkół średnich, dzięki wsparciu nowych Partnerów ma zasięg ogólnopolski. 

Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2014/2015

Ekfrazy

marzec 2015 - wrzesień 2015, woj. Małopolskie

 

Jesteś tutaj:   PROJEKTY   >   LEKCJA HISTORII I SZTUKI...

 

czytaj dalej >>

czytaj dalej >>

Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2017/2018

"Limeryki o narodach"

wrzesień 2017 - listopad 2017, cała Polska

   Dzięki wsparciu: Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Marszałka Województwa Małopolskiego, Miasta Kraków, Gminy Wieliczka, Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego i Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" mamy możliwość rozszerzenia projektu edukacyjnego dla młodzieży do skali ogólnopolskiej. Zarówno konkurs "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim", jak i przygotowujące do niego spotkania edukacyjne, pod nową nazwą "Latająca Akademia Underground" adresowane będą w tej edycji do szczególnie uzdolnionych uczniów szkół średnich z całej Polski. Zapraszamy!

czytaj dalej >>