FUNDACJA UNDERGROUND

Człowiek, społeczność, społeczeństwo, Naród

Człowiek, społeczność, społeczeństwo, Naród

KONTAKT

DO POBRANIA

WŁĄCZ SIĘ

MISJA

i WARTOŚCI

AKTUALNOŚCI

PROJEKTY

O NAS

RELACJE

\W MEDIACH

Jesteś tutaj:   PROJEKTY   >   KACZMARSKI UNDERGROUND

kaczmarski underground w_5.0

"Oświecenie"

13-15 maja 2011 r., Kraków - Marszowice k. Gdowa

   W 2011 r. festiwal wyjątkowo odbył się w maju. Po raz pierwszy w organizacji uczestniczył Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Od tego czasu koncerty inaugurujące kolejne zloty miały miejsce w Kamienicy Lamelli. Oświecenie było tematem pracy magisterskiej Kaczmarskiego. Uczestnicy zlotu mieli okazję nie tylko poznać ją samą, ale też cały nurt w literaturze, kulturze, sztuce i polityce tamtego okresu. Ponadto zorganizowana została edukacyjna gra miejska. Krzysztof Nowak zaprezentował nieznane zapisy audio i wideo, związane z Kaczmarskim. Na muzycznej scenie edycja ta zaowocowała wyjątkowo zróżnicowanym instrumentarium.

kaczmarski underground w_4.0

"Podziemne obchody karnawału Solidarności"

4-6 września 2010 r., Marszowice

czytaj dalej >>

   Rok 2010 był dla festiwalu wyjątkowy. Do współpracy zaproszeni zostali partnerzy instytucjonalni.

Po raz pierwszy zawitali też goście spoza tzw. „środowiska kaczmarofilów” – dzieci z krakowskich szkół.

Poza tradycyjnymi koncertami i wykładami odbyły się spotkania ze świadkami historii sprzed 30-tu lat i warsztaty druku na oryginalnych powielaczach; odżył też na moment przywieziony ze Stalowej Woli nadajnik Radia Solidarność.

Instytut Pamięci Narodowej urządził w zabytkowej stodole wystawę rocznicową.

czytaj dalej >>

kaczmarski underground w_3.0

 

4-6 września 2009 r., Marszowice

   Trzecia edycja festiwalu "kaczmarski underground" tradycyjnie odbyła się w pierwszy weekend września w marszowickiej stodole.

Uczestnicy mogli wysłuchać koncertów: córki Jacka Kaczmarskiego, Patrycji i Tria Łódzko-Chojnowksiego w pełnym składzie (Paweł Konopacki, Witold Łuczyński, Tomasz Susmęd) oraz Eli Czyż, Łukasza Jęcka i Michała Mańki.

Wykład natomiast poprowadził znawca i autor książek i artykułów o Jacku Kaczmarskim, dr Krzysztof Gajda. Nieodzownym elementem imprezy były oczywiście wspólne ogniska.

czytaj dalej >>

 

 

fot.: www.dziennikpolski24.pl

kaczmarski underground w_3.0

4-6 września 2009 r., Marszowice

Kaczmarski Underground

5-7 września 2008 r., Marszowice - Kraków - Marszowice

Kaczmarski Underground

8-9 września 2007 r., Marszowice - Kraków

 

Jesteś tutaj:   START   >   PROJEKTY   >   KACZMARSKI UNDERGROUND

 

 

1

2

1

2

3

3

   Ogromną część twórczości Jacka stanowią tzw. ekfrazy, czyli literackie opisy dzieł sztuki. To im poświęcony był 6. zlot. Uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu nt. wpływu malarstwa rodziców Kaczmarskiego na jego teksty, a także wystąpienia dra Marka Karwali nt. ekfraz we współczesnej poezji polskiej. Chętni mieli okazję pod okiem wykładowców tworzyć własne literackie odniesienia do dzieł malarskich. Jak niemal co roku prezentowane było wydawnictwo związane z pieśniarzem. Tym razem Iwona Grabska prezentowała książkę pt. „Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego”. Swoją  obszerną  wiedzą o Jacku dzielił się również autor jego biografii, dr Krzysztof Gajda.

czytaj dalej >>

kaczmarski underground w_6.0

"Gitarą i pędzlem"

31 sierpnia - 2 września 2012 r. Kraków - Marszowice

 

   Coroczny festiwal „kaczmarski underground” to flagowa impreza, której w kalendarzu Fundacji i w kalendarzach kaczmarofilów nie może już zabraknąć. Zapraszamy na nią zarówno tych, którzy „od zawsze” czują się duchowymi „dziećmi” pieśniarza, jak i tych, którzy, ciekawi świata, mają ochotę rozpocząć dzięki piosenkom Jacka Kaczmarskiego zapierającą dech w piersiach podróż po świecie: literatury, sztuki, historii, polityki, filozofii i mitologii. Po świecie jednostki i tłumu. Po świecie patriotyzmu i kosmopolityzmu. Po świecie bogatym, niejednoznacznym, wielowarstwowym, pełnym pytań i pełnym wątpliwości.

kaczmarski underground w_7.0

"Gwiazda jeszcze nie spadła..."

30 sierpnia - 1 września 2013 r., Kraków - Marszowice

   Edycja festiwalu z 2013 r. zainspirowana była napisanymi przez Jacka Kaczmarskiego kolędami z płyty „Szukamy Stajenki”. Zbigniew Łapiński, wrażliwy muzyk, doskonały kompozytor i ostatni żyjący ze słynnego trio, autor m.in. przepięknych melodii tych właśnie kolęd, zaszczycił uczestników zlotu swoją obecnością. Na festiwalowej scenie jak zwykle dopisało wielu młodych wykonawców, którzy tym razem swoją pasję i talent mogli zaprezentować nie tylko wiernej „undergroundowej” widowni, ale także wybitnemu współtwórcy granych przez siebie utworów.

czytaj dalej >>

 

© 2019  Fundacja Underground

 TAK 

Dla poprawy

jakości życia

2