© 2024 Fundacja Underground
Edycja festiwalu z 2013 r. zainspirowana była napisanymi przez Jacka Kaczmarskiego kolędami z płyty „Szukamy Stajenki”. Zbigniew Łapiński, wrażliwy muzyk, doskonały kompozytor i ostatni żyjący ze słynnego trio, autor m.in. przepięknych melodii tych właśnie kolęd, zaszczycił uczestników zlotu swoją obecnością. Na festiwalowej scenie jak zwykle dopisało wielu młodych wykonawców, którzy tym razem swoją pasję i talent mogli zaprezentować nie tylko wiernej „undergroundowej” widowni, ale także wybitnemu współtwórcy granych przez siebie utworów.
kaczmarski underground w_7.0
"Gwiazda jeszcze nie spadła..."
30 sierpnia - 1 września 2013 r., Kraków - Marszowice
kaczmarski underground w_6.0
"Gitarą i pędzlem"
31 sierpnia - 2 września 2012 r. Kraków - Marszowice
Ogromną część twórczości Jacka stanowią tzw. ekfrazy, czyli literackie opisy dzieł sztuki. To im poświęcony był 6. zlot. Uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu nt. wpływu malarstwa rodziców Kaczmarskiego na jego teksty, a także wystąpienia dra Marka Karwali nt. ekfraz we współczesnej poezji polskiej. Chętni mieli okazję pod okiem wykładowców tworzyć własne literackie odniesienia do dzieł malarskich. Jak niemal co roku prezentowane było wydawnictwo związane z pieśniarzem. Tym razem Iwona Grabska prezentowała książkę pt. „Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego”. Swoją obszerną wiedzą o Jacku dzielił się również autor jego biografii, dr Krzysztof Gajda.
fot.: www.dziennikpolski24.pl
Trzecia edycja festiwalu "kaczmarski underground" tradycyjnie odbyła się w pierwszy weekend września w marszowickiej stodole.
Uczestnicy mogli wysłuchać koncertów: córki Jacka Kaczmarskiego, Patrycji i Tria Łódzko-Chojnowksiego w pełnym składzie (Paweł Konopacki, Witold Łuczyński, Tomasz Susmęd) oraz Eli Czyż, Łukasza Jęcka i Michała Mańki.
Wykład natomiast poprowadził znawca i autor książek i artykułów o Jacku Kaczmarskim, dr Krzysztof Gajda. Nieodzownym elementem imprezy były oczywiście wspólne ogniska.
kaczmarski underground w_3.0
4-6 września 2009 r., Marszowice
Rok 2010 był dla festiwalu wyjątkowy. Do współpracy zaproszeni zostali partnerzy instytucjonalni.
Po raz pierwszy zawitali też goście spoza tzw. „środowiska kaczmarofilów” – dzieci z krakowskich szkół.
Poza tradycyjnymi koncertami i wykładami odbyły się spotkania ze świadkami historii sprzed 30-tu lat i warsztaty druku na oryginalnych powielaczach; odżył też na moment przywieziony ze Stalowej Woli nadajnik Radia Solidarność.
Instytut Pamięci Narodowej urządził w zabytkowej stodole wystawę rocznicową.
kaczmarski underground w_4.0
"Podziemne obchody karnawału Solidarności"
4-6 września 2010 r., Marszowice
W 2011 r. festiwal wyjątkowo odbył się w maju. Po raz pierwszy w organizacji uczestniczył Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Odtąd koncerty inaugurujące kolejne zloty miały miejsce w Kamienicy Lamelli. Oświecenie było tematem pracy magisterskiej Kaczmarskiego. Uczestnicy zlotu mieli okazję nie tylko poznać ją samą, ale też cały nurt w literaturze, kulturze, sztuce i polityce tamtego okresu. Ponadto zorganizowana została edukacyjna gra miejska. Krzysztof Nowak zaprezentował nieznane zapisy audio i wideo, związane z Kaczmarskim. Na muzycznej scenie edycja ta zaowocowała wyjątkowo zróżnicowanym instrumentarium.
kaczmarski underground w_5.0
"Oświecenie"
13-15 maja 2011 r., Kraków - Marszowice k. Gdowa
42-godzinny maraton festiwalowy „kaczmarski underground” to impreza Fundacji, której w kalendarzu nie powinno już zabraknąć. Zapraszamy na nią zarówno kaczmarologów oraz tych, którzy „od zawsze” czują się duchowymi „dziećmi” pieśniarza, jak i tych, którzy, ciekawi świata, mają ochotę rozpocząć dzięki piosenkom Jacka Kaczmarskiego zapierającą dech w piersiach podróż po świecie: literatury, sztuki, historii, polityki, filozofii i mitologii, wreszcie geopolityki. Podróż do świata jednostki i do świata tłumu. Do świata patriotyzmu i kosmopolityzmu. Do świata bogatego, niejednoznacznego, wielowarstwowego, pełnego pytań i pełnego wątpliwości.
Co rok, przez 42 godziny non stop, sami uczestnicy wciągają pozostałych przybyłych kaczmarologów do przygotowywanych przez siebie w ciągu długich miesięcy poprzedzających imprezę kolejnych jej "modułów". Niekiedy są one całkowicie autorskie, a niekiedy ich pierwowzorami są znane teleturnieje bądź gry i zabawy towarzyskie - zwykle pod nieco zmienionymi nazwami: "Śpiewające gitary", "Jaka to historia", "Jaka to melodia", "Czarne historie", "Kalambury", "Morderczy quiz", "Art-calambours", "Władca ciemności", "Tabu", "Limeriada", "A co to będzie", "TRANS-calambours" i podobne. W końcu pojawiły się też gry planszowe, również zaprojektowane i wykonane przez samych uczestników.
Każda edycja maratonu poświęcona jest innemu tematowi i nosi inny tytuł.
14. edycja Festiwalowego Maratonu Twórczości Jacka Kaczmarskiego "kaczmarski underground" odbyła się w plenerze, "Między Wisłą a Wisłą". Temat brzmiał "KOLUMBOWIE", a więc na scenie wybrzmiały m.in. te utwory Jacka Kaczmarskiego, w których odnaleźć można ślady polskich poetów i pisarzy, urodzonych w latach 20. XX wieku. Całość otworzył natomiast koncert piosenek Stanisława Staszewskiego, którego utwory Jacek Kaczmarski także wykonywał. Punktem specjalnym festiwalu był koncert "Mury po białorusku". Partnerami wydarzenia byli: UMWM, MEN oraz NCK.
kaczmarski underground w_14.0
"Kolumbowie"
28-30 sierpnia 2020 r., Brzeźnica
15. edycja Festiwalowego Maratonu Twórczości Jacka Kaczmarskiego "kaczmarski underground" odbyła się w plenerze, "Między Wisłą a Wisłą". Motywem przewodnim były "Pytania retoryczne". Na scenie wystąpili: Marcin Gąbka, Przemysław Lembicz, Marcin Żmuda, Leszek Kazimierski oraz formacja "Wódeczka z Kaczmarskim" w składzie: prof. Stanisław Tabisz, Zbigniew Grzyb, Danuta Grzyb, Weronika Grzyb i Maria Grzyb.
Partnerami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i firma ABM.
kaczmarski underground w_15.0
"Pytania retoryczne"
13-15 sierpnia 2021 r., Brzeźnica
Trzynasta edycja festiwalu "kaczmarski underground", nawiązując do 30-lecia polskiej transformacji i obrad okrągłostołowych, nosiła tytuł "Rycerze Okrągłego Stołu" i odbyła się Na Wierzynka w Wieliczce. Jej Partnerami byli: Fundacja Lotto, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Fundacja PZU, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica oraz firmy ABM i Celpap. Projekt zrealizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Partnerom, Współpracownikom i Uczestnikom składamy serdeczne podziękowania.
kaczmarski underground w_13.0
"Rycerze Okrągłego Stołu"
4-6 października 2019 r., Wieliczka
Dwunasta edycja festiwalu "kaczmarski underground" odbyła się pod hasłem "I ja się jakoś niepodległy czuję" w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, w Kopalni Soli "Wieliczka" i Na Wierzynka w Wieliczce. Jej Partnerami byli: Miasto Kraków, Województwo Małopolskie, Fundacja Lotto, Kopalnia Soli "Wieliczka", Kraków Airport, Celpap, ABM, ZEW Niedzica, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i Koleje Małopolskie. Wszystkim Partnerom, Współtwórcom i Uczestnikom serdecznie dziękujemy! Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
kaczmarski underground w_12.0
"I ja się jakoś niepodległy czuję"
31 sierpnia - 2 września 2018 r., Kraków - Wieliczka
kaczmarski underground w_10.0
"Schodzimy pod ziemię"
7-9 października 2016 r., Wieliczka - Kraków - Wieliczka
Dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu "kaczmarski underground" odbyła się w Krakowie, w Piwnicy pod Baranami, a także w Wieliczce, w Kampusie Wielickim i w Motelu "Na Wierzynka". Obfitowała w urodzinowe koncerty doskonałych artystów, którzy na tę okazję przygotowali kilka specjalnych aranżacji znanych utworów, ale także w wiele nowych modułów, takich jak: "Śpiewające Gitary", "Art-Calambours", "Limeriada" czy "Jaka to historia?". Pierwszego wieczoru błyskotliwą konferansjerkę poprowadził artysta z Włoch, Dave Nilaya, który sam również wykonał po polsku kilka piosenek Jacka Kaczmarskiego. Festiwal, wzorem roku ubiegłego, poprzedzony został spotkaniem edukacyjnym dla młodzieży.
Edycje festiwalu zrealizowane przed powstaniem fundacji przez grupę Przyjaciół:
Ósma edycja odbyła się nie, jak dotąd, w marszowickiej stodole, ale w willi „Tadeusz” w Lanckoronie. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli Zbigniew Łapiński i bratanica Przemysława Gintrowskiego, Aleksandra. Poza wysłuchaniem koncertów, uczestnicy mieli też m.in. okazję sprawdzić się w konkursie wiedzy nt. twórczości Jacka Kaczmarskiego, wziąć udział w spotkaniu z Katarzyną Walentynowicz, autorką wydanej w 2014 r. książki „Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim” i obejrzeć wystawę obrazów Krzysztofa Trzaski, inspirowanych twórczością Jacka Kaczmarskiego, pt. "Autoportret z poetą".
kaczmarski underground w_8.0
"O Aniołach innym razem"
12-14 września 2014 r., Kraków - Lanckorona
Dziewiąta edycja festiwalu nosiła tytuł "Piosenka" i odbyła się w Beskidzie Średnim, w pięknej scenerii, przy Schronisku PTTK na Kudłaczach. Poprzedziła ją impreza towarzysząca dla młodzieży gimnazjalnej w Centrum Kultury w Gdowie, podsumowująca I edycję konkursu pn. "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim". Sam festiwal różnił się od poprzednich nie tylko górską lokalizacją, ale też nowymi modułami, takimi jak "Czarne historie", "Kalambury", "Aleja Underground", czy happening artystyczny "Źródło wciąż bije". Artyści i goście specjalni pamiątkowo odcisnęli też w glinianych tabliczkach swoje dłonie.
kaczmarski underground w_9.0
"Piosenka"
4-6 września 2015 r., Gdów - Kudłacze, Pcim
Jedenasta edycja festiwalu "kaczmarski underground", odbyła się w dniach 1-3 września 2017 r. Jej gospodarzami byli: Miasto Kraków i Powiat Wielicki, a lokalizacjami: Piwnica pod Baranami, Szkoła Muzyczna w Wieliczce, Zamek Żupny, Kampus Wielicki i Motel na Wierzynka. Z okazji przypadającej 60. rocznicy urodzin Jacka Kaczmarskiego, edycja ta wpisała się w szerszy cykl wydarzeń pod nazwą "Kaczmarski. Cztery źródła niepokoju". Partnerami festiwalu byli: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Kraków, Szkoła Muzyczna I st. w Wieliczce i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
kaczmarski underground w_11.0
"Wysocki"
1-3 września 2017 r., Kraków - Wieliczka
fot.: www.jkaczmarski.woclaw.pl
2. zlot "Kaczmarski Underground" w sposób szczególny związany był z osobą Krzysztofa Marii Sieniawskiego - jednego z poetów, których utwory śpiewał Jacek Kaczmarski. Uczestnicy imprezy mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o Sieniawskim. Wysłuchali także koncertu piosenek do wierszy Krzysztofa Marii Sieniawskiego w wykonaniu Jacka Majewskiego i Tomasza Susmęda.
W Krakowie, w miejscu mającej powstać estakady im. Jacka Kaczmarskiego w Krakowie, odbył się okolicznościowy happening. Po raz drugi gościła także Patrycja Kaczmarska. Ciekawostką były warsztaty drukowania ulotek na powielaczu.
Kaczmarski Underground
5-7 września 2008 r., Marszowice - Kraków - Marszowice
Kaczmarski Underground
8-9 września 2007 r., Marszowice - Kraków
Pierwszy zlot miłośników Jacka Kaczmarskiego pn. "Kaczmarski Underground" odbył się w Marszowicach koło Gdowa w pięknej, zabytkowej, postaustriackiej stodole. Jego gościem honorowym była córka zmarłego pieśniarza, Patrycja Kaczmarska, która, wraz z Trio Łódzko-Chojnowskim wystąpiła z koncertem piosenek swojego ojca. Uczestnicy zlotu wysłuchali także wykładu dra Krzysztofa Gajdy oraz wspólnie, chóralnie, pod wodzą dyrygenta wykonali "Mury".
Wzięli też udział w warsztatach muzycznych i literackich oraz w konkursach i grach integracyjnych przy ognisku.