© 2024 Fundacja Underground
Adresatami 6. edycji projektu są uczniowie szkół średnich. Zadaniem uczestników kategorii indywidualnej jest napisanie i obrona dwóch prac: jednej dotyczącej obrad Okrągłego Stołu '89 i jednej na temat dowolnie wybranego portalu lub aplikacji do prowadzenia konsultacji społecznych. W kategorii drużynowej zespoły, którym najlepiej uda się rozwiązać quiz eliminacyjny, zmierzą się w ramach towarzyskich gier drużynowych, dotyczących piosenek Jacka Kaczmarskiego, związanych z okresem transformacji ustrojowej w Polsce.
Partnerami są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Województwo Małopolskie, Fundacja Lotto, Fundacja PZU, firma ABM, firma Celpap, ZEW Niedzica oraz Przewodniczący Grupy EKR, prof. Ryszard Legutko.
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2019/2020
edycja 6.: "Rycerze Okrągłego Stołu"
październik 2019 - grudzień 2019, cała Polska
Adresatami 5. edycji projektu byli uczniowie szkół średnich. Zadaniem uczestników kategorii indywidualnej było stworzenie opowiadania nt. alternatywnej historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy kategorii grupowej zmierzyli się w formule towarzyskich gier drużynowych, dotyczących wybranych piosenek Jacka Kaczmarskiego związanych z wolnością i niepodległością.
Partnerami zostali: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Miasto Kraków, Fundacja Lotto, Województwo Małopolskie, Wydział Polonistyki UJ i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2018/2019
edycja 5.: "I ja się jakoś niepodległy czuję"
wrzesień 2018 - grudzień 2018, cała Polska
Dzięki wsparciu: Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Marszałka Województwa Małopolskiego, Miasta Kraków, Gminy Wieliczka, Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego i Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w roku szkolnym 2017/2018 mieliśmy możliwość rozszerzenia projektu edukacyjnego dla młodzieży do skali ogólnopolskiej. Zarówno konkurs "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim", jak i przygotowujące do niego spotkania edukacyjne, pod nową nazwą "Latająca Akademia Underground" adresowane były o szczególnie uzdolnionych uczniów szkół średnich z całej Polski.
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2017/2018
edycja 4.: "Limeryki o narodach"
wrzesień 2017 - listopad 2017, cała Polska
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2014/2015
edycja 1.: "Ekfrazy"
marzec 2015 - wrzesień 2015, woj. Małopolskie
Pierwsza edycja "Lekcji historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim" objęła dwuetapowy konkurs humanistyczny dla młodzieży gimnazjalnej z terenu Małopolski. Zadaniem uczniów było napisanie i zaprezentowanie pracy nt. jednej z ekfraz Jacka Kaczmarskiego oraz nt. dzieła malarskiego i wydarzeń lub postaci historycznych, będących dla niej inspiracją. Konkurs został objęty honorowym patronatem Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W uroczystej gali rozdania nagród wziął udział Małopolski Kurator Oświaty, pan Aleksander Palczewski.
Druga edycja projektu skierowana była do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Poza konkursem, przeprowadzonym w dwóch grupach wiekowych, złożył się na nią także cykl konferencji, składających się z: wykładów, prezentacji multimedialnych, warsztatów literackich, spotkań autorskich i koncertów. Kolejne pokolenie młodzieży zapoznało się i zmierzyło z szerokim tematem ekfraz Jacka Kaczmarskiego oraz polskiego i europejskiego malarstwa historycznego, z których czerpał poeta. Patronat objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Małopolski, Prezydent Miasta Krakowa, Prezydent Miasta Tarnowa, Oddział IPN w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Wydział Polonistyki UJ.
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2015/2016
edycja 2.: "Ekfrazy"
styczeń 2016 - sierpień 2016, woj. Małopolskie
Trzecia edycja "Lekcji historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim" różniła się od poprzednich tematyką - projekt poświęcony został "Limerykom o narodach", a co za tym idzie, w warstwie historycznej - konfliktom międzynarodowym, zaś w warstwie artystycznej - limerykowi, jako gatunkowi literackiemu. Adresatami byli uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Za Patronat Honorowy dziękujemy Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty, natomiast za Partnerstwo: Powiatowi Wielickiemu, Miastu Kraków, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszeniu NZS 1980 i Wydawnictwu Scriptum.
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2016/2017
edycja 3.: "Limeryki o narodach"
kwiecień 2017 - wrzesień 2017, woj. Małopolskie
Adresatami 11. edycji konkursu są uczniowie szkół średnich, którzy startować mogą w dwóch kategoriach: mieszanej (tj. indywidualno-drużynowej) i indywidualnej. Głównym zadaniem uczestników na etapie ogólnopolskim jest nagranie audycji (1 - w przypadku kat. indywidualnej i 2 - w przypadku kat. mieszanej) na temat wybranych utworów Jacka Kaczmarskiego, poruszających tematykę polityki, tłumu i wiary oraz przesłanie jej Organizatorowi wraz ze spisaną wersją tekstu do 22.11.2024 w przypadku kat. mieszanej i do 15.11.2024 w przypadku kat. indywidualnej.
Partnerami są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej.
Jacka Kaczmarskiego szlak do źródeł 2024/2025
(dawniej: Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim)
edycja 11.: "Polityka, tłum i wiara"
październik - grudzień 2024, cała Polska
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2023/2024
edycja 10.: "Filmy i inne źródła ekfraz w twórczości Jacka Kaczmarskiego"
październik - grudzień 2023, cała Polska
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2022/2023
edycja 9.: "Wojny, bitwy i potyczki"
październik - grudzień 2022, cała Polska
Jesteś tutaj: PROJEKTY > LEKCJA HISTORII I SZTUKI...
Projekt "Jacka Kaczmarskiego szlak do źródeł" (dotychczas jako "Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim") towarzyszy fundacji od początku jej funkcjonowania, rozrastając się z roku na rok. Od początku jego ideą było zaszczepianie w młodzieży chęci samodzielnego docierania do wiedzy humanistycznej, do czego przyczynkiem są, obfitujące w odniesienia historyczne i kulturowe, piosenki Jacka Kaczmarskiego. Bogactwo spuścizny literackiej po tym wciąż niedocenianym poecie i bardzie ośmiela nas do towarzyszenia nauczycielom i ich podopiecznym w drodze do coraz to nowych obszarów wiedzy. Dziś jest to już nie tylko historia powszechna, historia literatury czy historia sztuki. Dziś powoli docieramy do geopolityki czy wątków filozoficznych, a kusi nas nawet - uwaga - fizyka jądrowa.
Czy to możliwe - zapytacie - że Kaczmarski pisał o fizyce? Tak, Kochani, Kaczmarski pisał o wszystkim! Trzeba tylko nieco zagłębić się w źródła, z których czerpał. I właśnie do tego zachęcamy w ramach konkursu...
W konkursie wygrać można m.in. vouchery do Energylandii i na Wakacyjny Kampus Kaczmarologiczny oraz nagrody rzeczowe, a laureaci kategorii indywidualnej, będący aktualnymi maturzystami otrzymają także preferencyjne warunki ubiegania się o indeksy na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2020/2021
edycja 7.: "70 twarzy Kaczmarskiego"
październik - grudzień 2020, cała Polska
Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim 2021/2022
edycja 8.: "Requiem rozbiorowe"
październik - grudzień 2021, cała Polska
Jesteś tutaj: START > PROJEKTY > JACKA KACZMARSKIEGO SZLAK DO ŹRÓDEŁ